sobota, 9 kwietnia 2016

Poznaj autora: Weekend z... Sue Monk KiddWitajcie kochani. Po lekturze "Sekretnego życia pszczół" zaczęłam się zastanawiać dlaczego pisarka porusza taką problematykę. Temat segregacji rasowej wydawał mi się już dosyć odległy. Kiedy jeszcze nie widziałam jej zdjęcia myślałam, że może sama jest czarnoskóra i doświadczyła podobnej niesprawiedliwości jak bohaterki powieści.  Okazało się, że nie. Zaczęłam analizować jej życiorys. Zobaczcie co udało mi się dowiedzieć...


Sue Monk Kidd jest dosyć znaną amerykańską pisarką. W swojej twórczości porusza głównie tematykę niewolnictwa i segregacji rasowej. Jednak jeszcze kilkanaście lat temu dla szerszego grona była osobą anonimową. Niewielu pewnie wie, że Sue Monk Kidd z zawodu jest pielęgniarką.

Sue Monk Kidd urodziła się 12 sierpnia 1948 roku w Sylvester w stanie Georgia. Dorastała w trudnych realiach Ameryki lat 60. Dzieciństwo spędziła na Południu kraju, gdzie była świadkiem wielkich podziałów rasowych i heroicznej walki o prawa kobiet. To właśnie wspomnienia z tamtego okresu miały ogromny wpływ na jej twórczość. Tiburon, miejsce akcji "Sekretnego życia pszczół" jest literackim obrazem Sylvester.

Jest absolwentką wydziału pielęgniarskiego Texas Christian University. W zawodzie pracowała ponad 20 lat. Po przejściu na emeryturę postanowiła na poważnie zająć się swoją życiową pasją czyli pisarstwem.

Debiutowała w 1988 roku książką "God's Joyful Surprise". Została napisana w formie pamiętnika, zawierającego opisy przeżyć duchowych i kontemaplacji autorki nad wiarą. Swoją pracę wysłała na konkurs organizowany przez Guidepost. Powieść została bardzo dobrze przyjęta przez jury. Jej fragmenty opublikowano w czasopiśmie Reader's Digest.

Jednak największą popularność przyniosła jej wydana w 2002 roku powieść "Sekretne życie pszczół". Od razu zdobyła serca czytelników. Do tej pory losy Lily i jej czarnoskórej opiekunki poznało już ponad 8 milionów czytelników na całym świecie. Książka została przetłumaczona na 36 języków. Zdobyła również liczne prestiżowe nagrody literackie. Przez ponad 2,5 roku nie schodziła z listy bestsellerów New York Times'a.

Na podstawie książki powstało najpierw przedstawienie teatralne a w 2008 roku została ona zekranizowana. Reżyserką była Gina Prince-Bythewood. W rolę jednej z bohaterek, June, wcieliła się znana piosenkarka Alicia Keys.

By dopełnić swój warsztat pisarski Kidd ukończyła wiele kursów kreatywnego pisania w Emory Texas Christian University.

"Sekretne życie pszczół" w wielu gimnazjach i liceach w Ameryce jest lekturą szkolną.

Po lekturze tej powieści Sue Monk Kidd dołączyła do grona moich ulubionych autorów. Wiem, że trudno wydać taką opinię po jednej książce ale czuję, że na następnych pozycjach również się nie zawiodę. Pisarka zrobiła to co nieliczni autorzy. Ograniczyła opisy do minimum. Nawet jeśli już coś opisuje to robi to za pomocą pięknego, wyrafinowanego, poetyckiego języka. W swojej twórczości wykorzystuje takie nurty literackie jak symbolizm. Pszczoły są tu użyte dosłownie i w przenośni. Autorka nie boi się podejmowania trudnych tematów. I za to należą się jej przeogromne brawa. Zapewne niedługo sięgnę po kolejną jej powieść.

Mam nadzieję, że przynajmniej trochę udało mi się przybliżyć Wam postać Sue Monk Kidd. Serdecznie zachęcam Was do zapoznania się z jej dziełami. Naprawdę warto. To jedna z ciekawszych postaci na literackim podwórku. Jeśli już mieliście okazję przeczytać jakąś jej powieść, to podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach. Jestem bardzo ciekawa Waszej opinii.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz