piątek, 3 lipca 2015

Paryż miastem miłości- czy na pewno? Recenzja "Kwiaciarki" Ksawerego De Montepina


Tytuł: Kwiaciarka
Autor: Ksawery De Montepin
Wydawnictwo: DAMIDOS
 Rok wydania: 2012
Ilość stron: 370
Ogólna ocena: 10/10

Kłamstwa, intryga, zbrodnia i przede wszystkim wielkie pieniądze, a to wszystko w realiach XIX-wiecznego Paryża. Zapraszam na recenzję "Kwiaciarki".
Hrabia Jerzy De Lagarde został zamordowany. Jednak nikt nie widział zdarzenia ani sprawców. Poszlakowe śledztwo wskazuje na pracujących nieopodal miejsca zabójstwa dwóch robotników, Jana Remy i Pawła Gireta. Jednak w rzeczywistości są oni zupełnie niewinni. Życie dwojga uczciwych ludzi i ich rodzin w jednej chwili zmienia się w koszmar. Skazani na śmierć mężczyźni walczą o sprawiedliwość. 
Kto tak naprawdę zabił? Jaki był powód zabójstwa hrabiego? Czy prawdziwi zabójcy zostaną w końcu ukarani? Jakie jeszcze konsekwencje poniesie za sobą ta zbrodnia?

Autor doskonale zobrazował funkcjonowanie społeczeństwa Francji XIX wieku. Przedstawił wszystkie warstwy społeczne; od arystokracji po klasę robotniczą. Ukazał fatalizm sytuacji bohaterów i związane z tym problemy.

Wartka akcja, zaskakująca fabuła, ciekawi bohaterowie i nieoczekiwane zwroty akcji- to wszystko sprawia, że nie można się wprost oderwać od tej fascynującej powieści z wątkiem kryminalnym w tle. Już od pierwszych stron zostajemy uwikłani w skomplikowany łańcuch przyczynowo-skutkowy. Możemy łatwo wczuć się w sytuację bohaterów.

" Kwiaciarka" to pierwsza część dwutomowej powieści.

To była moja pierwsza przygoda z twórczością Ksawerego De Montepina ale z pewnością nie ostatnia. Pisarz ujął mnie przede wszystkim wyrafinowaną prostotą języka i niesamowitą logicznością przedstawionych zdarzeń. Doskonale zrealizował popularny w literaturze motyw zbrodni i kary. Książka jest lekka i przyjemna w odbiorze. Akcja trzyma w napięciu a historia  na długo pozostaje w pamięci. Oby więcej takich książek na rynku.

Zachęcam do lektury. Emocje gwarantowane. A jeśli już przeczytaliście to wyraźcie swoją opinię o w komentarzu.

Szczegółowa ocena:
Fabuła:  5/5
Kreacja bohaterów: 5/5
Styl autora: 5/5
Okładka: 5/5
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz